Усиновлення (удочеріння) дитини в Україні: документи

Процедура усиновлення дітей в Україні встигла обрости безліччю легенд і міфів.Ставлення до неї з боку громадян, м'яко кажучи, неоднозначне: одні кажуть, що усиновити дитину в Україні дуже просто, тому саме українські діти часто стають жертвами іноземних аферистів;інші, навпаки, вказують на занадто велику кількість бюрократичних процедур і правових колізій, пов'язаних з цим питанням.Розібратися в ситуації вирішив Prostopravo.com.ua.

Як скласти заяву про усиновлення дитини

Усиновителі й усиновлені
Усиновленням, відповідно до частини першої статті 207 Сімейного кодексу України є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.Таким чином, усиновлена дитина набуває не тільки ті ж права (наприклад, право на спадщину), а й ті ж обов'язки щодо усиновлювача, які має дитина по відношенню до своїх батьків (наприклад, обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про батьків).

У той же час, з моменту усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов'язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між усиновленим та іншими її родичами за походженням.

З цього правила є два винятки:

Винятком є випадок, коли при усиновленні дитини однією особою ці права та обов'язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновитель - чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювачем є жінка.
Також, якщо після смерті одного з батьків дитини або розірвання шлюбу з особою визнаною судом недієздатною, другий з батьків дитини вступив у повторний шлюб і його дружина або чоловік у повторному шлюбі бажають усиновити дитину, баба, дід дитини з боку того з батьків, хто помер або визнаний недієздатним, рідні брати, сестри дитини мають право подати до суду заяву про збереження між ними та дитиною правового зв'язку.
За загальним правилом, усиновлена може бути дитина. Однак, у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування.У цьому разі суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсутність у нього своїх дітей, та інші обставини, які мають істотне значення.

Хто може усиновити дитину:
Дієздатна особа не молодше двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.
Усиновитель повинен бути старше дитини, яку він бажає усиновити, не менш, ніж на п'ятнадцять років.Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п'ять років.
У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
Усиновлювачами можуть бути подружжя.Виняток: якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.
Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.
Особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину. Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.
Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі. Якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі. Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.
Кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, не обмежується.

Не можуть бути усиновлювачами:
особи, обмежені у дієздатності;
особи, визнані недієздатними;
позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
особи, що були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
знаходяться на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
зловживають спиртними напоями або наркотичними речовинами;
не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я України;
іноземці, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних речовин, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;
є особами без громадянства;
перебувають у шлюбі з особою, яка не може бути усиновлювачем
особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
Загальні правила усиновлення
Облік дітей, які можуть бути усиновлені, а також осіб, які бажають усиновити дитину, ведеться відповідними відділами і управліннями місцевих рад, місцевих державних адміністрацій, а також Державним департаментом з усиновлення та захисту прав дитини при Міністерстві України у справах сім'ї, молоді та спорту.

Посередницька, комерційна діяльність щодо усиновлення дітей, передачі їх під опіку, піклування чи на виховання в сім'ї громадян України, іноземців або осіб без громадянства в Україні заборонена.

Тому варто з великою обережністю ставитися до пропозицій про допомогу в питаннях усиновлення з боку усіляких агентств та інших організацій. Єдине, чим Вам можуть допомогти, - це кваліфікована правова консультація з питань усиновлення, а також представництво Ваших інтересів як усиновителя в суді при розгляді судом заяви про усиновлення. При цьому слід пам'ятати, що особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення особисто. Подання такої заяви через представника не допускається.

Що необхідно для усиновлення дитини:
Письмова згода батьків дитини, засвідчена нотаріально.Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків.Згода батьків на усиновлення дитини не потрібна, якщо вони невідомі, визнані безвісно відсутніми, недієздатними або позбавлені батьківських прав.Усиновлення дитини може бути проведено без згоди повнолітніх батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, чи не проживаючи з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.
Згода дитини, якщо вона досягла того віку і рівня розвитку, при якому може її висловити.Згода дитини дається в формі, що відповідає її віку та стану здоров'я.Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім'ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
На усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.
На усиновлення дитини, над якою встановлено опіку чи піклування, а також на усиновлення дитини, над батьками якої встановлено опіку або піклування, потрібна письмова згода опікуна або піклувальника, незалежно від згоди батьків.Якщо опікун або піклувальник не дав згоду на усиновлення дитини, така згода може бути дана органом опіки та піклування.Усиновлення може бути проведено без згоди опікуна, піклувальника або органу опіки та піклування, якщо суд встановить, що усиновлення дитини відповідає її інтересам.
На усиновлення дитини, яка не має батьків і перебуває у закладі охорони здоров'я або навчальному закладі, потрібна письмова згода цього закладу.Усиновлення може бути проведено без згоди цього закладу, якщо суд встановить, що усиновлення дитини відповідає її інтересам.
Суд, ухвалюючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, які мають істотне значення, зокрема:

стан здоров'я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання ставлення до виховання дитини;
мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;
мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення;
взаємна відповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується дитиною;
особистість дитини і стан її здоров'я;
ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.

Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Якщо на обліку для можливого усиновлення перебувають рідні брати та сестри, вони не можуть бути роз'єднані при їх усиновленні.При наявності обставин, які мають істотне значення суд за згодою органу опіки та піклування може постановити рішення про усиновлення когось із них або усиновлення їх різними особами.Якщо усиновлення для дитини не є таємним, брат та сестра мають право знати про нове місце проживання один одного.

Документи для усиновлення
Заява про усиновлення дитини подається до суду за місцем її проживання.

Заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім'я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім'я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров'я дитини.Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір'ю або батьком дитини.

До заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи:

копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним з подружжя;
медичний висновок про стан здоров'я заявника;
довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;
документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
інші документи, визначені законом.
До заяви про усиновлення дитини особами без громадянства, які постійно проживають за межами України, або іноземцями, також додаються дозвіл уповноваженого органу виконавчої влади, висновок компетентного органу відповідної держави про умови їх життя і можливість бути усиновлювачами, дозвіл компетентного органу відповідної держави на в'їзд усиновленої дитини та її постійне проживання на території цієї держави, зобов'язання усиновлювача, оформлене в нотаріальному порядку, про надання представникам дипломатичної установи України за кордоном інформації про усиновлену дитину та можливості спілкування з дитиною.

До заяви громадян України про усиновлення дитини, яка є громадянином іншої держави, додаються згода законного представника дитини та згода компетентного органу держави, громадянином якої є дитина.

Документи усиновлювачів, які є громадянами інших держав, мають бути у встановленому законодавством порядку легалізовані, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.Такі документи повинні бути перекладені на українську мову, а переклад має бути завірений нотаріально.

Заява про усиновлення повнолітньої особи також має містити відомості, про відсутність матері, батька або позбавлення піклування.До заяви має бути додана згода особи на усиновлення.

Як усиновити новонароджену дитину з пологового будинку
Дитина, кинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку.Також дитина, яку було підкинуто чи знайдено, може бути усиновлена після спливу двох місяців з часу її знайдення.

На усиновлення дитини необхідна згода медичного закладу, де перебуває дитина.Однак суд може постановити рішення про усиновлення і при відсутності такої згоди, якщо встановить, що усиновлення відповідає її інтересам.

В іншому, порядок усиновлення новонародженої дитини з пологового будинку або іншого медичного закладу таке ж саме, як і в інших випадках.

Особливості усиновлення іноземцями
Україна дійсно є однією з небагатьох держав Європи, де дозволено усиновлення громадян іноземцями.Процедура усиновлення дітей іноземцями має деякі особливості.

Дитина, яка є громадянином України, може бути усиновлена іноземцем, якщо вона перебуває не менш як один рік на обліку в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, і досягла п'яти років.

Усиновлення може бути здійснено до закінчення зазначеного терміну, а також до досягнення дитиною п'яти років, якщо:

усиновлювач є родичем дитини;
дитина страждає на хворобу, що внесена до спеціального переліку хвороб, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;
здійснюється усиновлення усіх рідних братів і сестер в одну сім'ю, якщо один з них досяг п'яти років і перебуває на обліку в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, не менш як один рік;
іноземці виявили бажання усиновити дитину, яка є братом або сестрою раніше усиновленої ними дитини.
Дитина може бути усиновлена іноземцем, якщо не виявилося громадянина України, який бажав би її усиновити або взяти на виховання до себе в сім'ю.

Переважне право на усиновлення дитини - громадянина України мають іноземці, які є родичами дитини або громадянами держав, з якими Україна уклала договір про надання правової допомоги.

На усиновлення дитини іноземцем потрібна згода Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини.

Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини направляє запит до Міністерства внутрішніх справ України щодо перевірки іноземців, які бажають усиновити дитину - громадянина України, на наявність або відсутність інформації компрометуючого характеру в правоохоронних органах інших держав та Генеральному секретаріаті Інтерполу.

Усиновлення іноземцями здійснюється за умови забезпечення дитині прав в обсязі не меншому, ніж це встановлено законами України.За усиновленою дитиною зберігається громадянство України до досягнення нею вісімнадцяти років.

Усиновлення дитини, яка є громадянином України, особою, яка є громадянином держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, не є таємним, якщо у державі, в якій усиновлювач постійно проживає і в яку має переїхати дитина, усиновлення не є таємним.

Усиновлення дитини, яка є громадянином України, особою, яка є громадянином держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, і якщо ця особа в Україні постійно не проживає, не є таємним.

Якщо діти усиновлені іноземцями і проживають за межами України, відповідна консульська установа за дорученням Міністерства закордонних справ України веде облік цих дітей і здійснює нагляд за дотриманням їхніх прав до досягнення ними вісімнадцяти років.

Недійсність та скасування усиновлення
Згодом усиновлення може бути визнане недійсним або скасовано судом.

Усиновлення визнається недійсним за рішенням суду:

якщо воно було проведено без згоди дитини та її батьків, якщо така згода була необхідною;
якщо усиновлювач не бажав настання прав та обов'язків, які виникають в результаті усиновлення (фіктивне усиновлення);
якщо воно було проведено на підставі підроблених документів;
в разі відсутності згоди на усиновлення когось із подружжя, опікунів або піклувальників, а також охороноздоровчого або навчального закладу;
якщо одним із подружжя усиновлена дитина другого з подружжя, усиновлення може бути визнане недійсним, якщо буде встановлено, що на момент усиновлення другий із подружжя не мав наміру продовжувати з ним шлюбні відносини.
Усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо:

воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання;
дитина страждає недоумством, на психічну або іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на момент усиновлення;
між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливим їх спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов'язків.
Скасування усиновлення не допускається після досягнення дитиною повноліття.Проте, усиновлення може бути скасоване після досягнення дитиною повноліття, якщо протиправна поведінка усиновленого, усиновлювача загрожує життю, здоров'ю усиновлювача, усиновленого або інших членів сім'ї, а також за взаємною згодою усиновлювача і усиновленого або на вимогу одного з них, якщо сімейні відносини між ними не склалися.

Право на звернення до суду з позовом про скасування усиновлення або визнання його недійсним мають батьки, усиновлювач, опікун, піклувальник, орган опіки та піклування, прокурор, а також усиновлена дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Таємниця усиновлення
Особа має право на таємницю перебування на обліку бажаючих усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення.Усиновлена дитина має право на таємницю, в тому числі і від неї самої, факту її усиновлення.

Особа, яка була усиновлена, має право після чотирнадцяти років на одержання інформації щодо свого усиновлення.

Усиновитель має право приховувати факт усиновлення від дитини, яка ним усиновлена, і вимагати нерозголошення цієї інформації особами, яким стало відомо про неї як до, так і після досягнення дитиною повноліття.Усиновитель має право приховувати від дитини факт її усиновлення, якщо розкриття таємниці усиновлення може завдати шкоди її інтересам.

Якщо усиновлюється дитина, яка не досягла семи років, службові особи при виявленні її згоди на усиновлення зобов'язані вживати заходів щодо забезпечення таємниці усиновлення від самої дитини.

Особи, яким у зв'язку з виконанням службових обов'язків доступна інформація щодо усиновлення, а також інші особи, яким стало відомо факт усиновлення, зобов'язані не розголошувати її, в тому числі і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв'язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням.

Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом.

Анкети дітей на усиновлення
Облік дітей, які можуть бути усиновлені, здійснюється службами у справах дітей районних, районних у мм.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем походження дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, уповноваженим органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань дітей, службами у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та Мінсоцполітики .

Цікава інформація

Патронатні сім’ї – альтернатива дитячим будинкам та прийомним сім’ям

Патронатна родина – це тимчасовий догляд дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах. Вона потрапляє не у притулок, де таких знедолених багато, а в родину, переживає менший стрес, її легше реабілітувати. Це тимчасово – на три місяці. Поки дитина там у теплі й безпеці, соціальні працівники будуть працювати з її рідною родиною. Наприклад, якщо треба привести помешкання до ладу, якщо потрібно – допомагають з працевлаштуванням, працюють із залежними, якщо є бажання батьків змінитися. Коли сім’я вийшла з проблемної ситуації, тоді дитина повертається у родину. Якщо не вдається дійти позитивного результату, то далі йдеться про влаштування у прийомні родини, усиновлення.


Хто може стати кандидатом у патронатні батьки?...

Патронатним виховатилем може бути громадянин України, який має вищу освіту, позитивний досвід виховання дітей, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду виховання та соціально-психологічної реабілітації дитини в своєму помешканні. Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною. Вік патронатних батьків для мам – від 35 до 60 років, для татів – від 35 до 65 років.

Патронатні батьки мають пройти співбесіду та відповідне навчання з фахівцями. Важливо, що в рамках цього експерименту патронатна родина буде отримувати зарплату. Умова, що один з патронатних батьків має бути безробітним, бо основним місцем роботи стає опіка над дитиною, відповідно йому чи їй нараховуватиметься стаж. Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць, а в період між влаштуваннями дітей – півтора прожиткових мінімуми для працездатних осіб. Плюс на кожну дитину, влаштовану в сім’ю патронатного вихователя буде надаватись соціальна допомога – два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку. Патронатні сім’ї – це дуже добре. Утримання дитини у закладі обходиться дорожче, ніж у такій сім’ї. Це позитивно для громади, особливо зараз, коли йдеться про децентралізацію.

Наразі головне завдання соцпрацівників – знайти кандидатів у патронатні батьки. Всім небайдужим, хто зацікавився, просимо звертатись у Жашківський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (м. Жашків, вул. Соборна, 49, ) аби отримати детальну інформацію.

Що таке торгівля людьми

Проблема торгівлі людьми – одного з найнегативніших явищ сучасного суспільства – уперше була піднята правозахисниками на початку ХХ століття. У той час особлива увага приділялася жінкам з Великобританії, яких змушували до проституції в країнах континентальної Європи. Так з'явився термін ”біле рабство”, який пізніше поширився на загальне поняття торгівлі людьми.

 

З тих пір феномен торгівлі людьми піддається постійному аналізу і є предметом багатьох суперечок і дискусій. Однак якщо подивитися на більшість документів, публікацій, виступів з проблеми, то стане очевидно, що часто поняття ”торгівля людьми” обмежується ”торгівлею жінками”. При цьому в більшості випадків мова йде про торгівлю жінками з метою використання в проституції, порнобізнесі, сексуальній сфері тощо. Безумовно, торгівля жінками є складовою частиною злочину ”торгівля людьми”. Однак поняття ”торгівля людьми” є більш широким: об'єктом цього злочину може бути будь-яка особа, незалежно від статі і віку.

 

Метою торгівлі жінками може бути насильницький шлюб, примусова праця, використання в домашньому господарстві і промисловому чи сільськогосподарському секторах, народження дитини примусово чи за замовленням, використання в сексуальному бізнесі. Чоловіків переважно використовують на будівництвах, у промисловості, сільському господарстві, дітей – у жебрацтві, осіб будь-якої статі і віку – для вилучення і трансплантації органів.

 

У даний момент найбільш повне визначення торгівлі людьми дає ”Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми”, який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю. Протокол є основним сучасним документом, спрямованим на боротьбу з цим злочином. Він визначає торгівлю людьми як: Здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховання чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу.

 

"Українці в якості наркокур’єрів. Виклики сьогодення"

Я маю право!

З метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».

Сайту проекту – важливий крок, адже кожен може скористатись порталом http://pravo.minjust.gov.ua/ та отримати необхідну інформацію щодо захисту своїх прав у різних життєвих ситуаціях», - зазначив міністр юстиції Павло Петренко.

Запуск офіційного веб-сайту загальнонаціонального правопросвітницького проекту Мін’юсту «Я МАЮ ПРАВО!» розширить коло громадян, які зможуть отримати інформацію про свої права та інструкції для захисту цих прав.

Загальнонаціональній правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» реалізується Міністерством юстиції по всій Україні у співпраці з системою надання безоплатної правової допомоги та територіальними органами юстиції за підтримки програми USAID «Нове правосуддя», БФ «Відродження» та інших міжнародних партнерів та донорів.

Єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103

Основні напрямки соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім'єю

Основні напрямки соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім'єю є:
-раннє виявлення, облік, ведення банків даних та соціальний супровід сімей, які опинились у складних життєвих обставинах;
-соціальний патронаж багатодітних сімей, які опинились у складних життєвих обставинах;
-підготовка до самостійного життя, соціальна адаптація, соціальний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
-здійснення соціальної роботи, спрямованої на запобігання відмовам від новонароджених дітей, соціальна підтримка вагітних жінок та жінок з новонародженими дітьми;
-пошук, відбір, навчання та забезпечення соціального супроводу прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
-соціальна підтримка сімей, в яких під опікою/піклуванням виховуються діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;
-здійснення соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями;
-здійснення соціально-профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та соціально небезпечним хворобам у дитячому та молодіжному середовищі, в тому числі серед груп ризику, подолання їх наслідків, формування навичок здорового способу життя;
-надання соціальних послуг та здійснення соціального патронажу неповнолітніх та молоді, які перебувають або звільняються з місць позбавлення волі;
-контроль за цільовим використанням коштів принародженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям, створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей;
-вивчення потреб учасників АТО у послугах, надання психологічної підтримки, здійснення початкової оцінки потреб дітей та їх сімей.
Звертайтеся до Жашківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді! Вам буде надана якісна соціальна допомога!
м. Жашків вул. Соборна, 49 тел. 6 -21 -49

ПАТРОНАТНА СІМ'Я — НОВА ФОРМА СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ В УКРАЇНІ

Патронатний вихователь – це спеціально підготовлений працівник, який на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю, та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування. Сім’я патронатного вихователя – це подружжя, в якому один із членів на професійній основі виконує обов’язки патронатного вихователя.

Хто може стати патронатним вихователем?

Відповідно до проекту положення про патронат, це повнолітня особа, яка є громадянином України, має досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів та зі згоди всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають у помешканні, уклала договір про надання послуг патронату з відповідним органом опіки та піклування.

Окрім названих вимог, кандидат у патронатні вихователі повинен мати відповідне житло (власне, орендоване чи на правах користування), у якому є кімната для прийому дітей.

Кандидат в патронатні вихователі має пройти спеціальне навчання та за результатами отримати рекомендацію.

Основні завдання патронатних вихователів:

забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;
соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;
створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю й здоров’ю дитини;
підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
Цілі патронатних вихователів

створення безпечного середовища для дитини;
попередження потрапляння дитини до інтернатних закладів;
задоволення базових потреб дитини в сімейних умовах;
забезпечення прав дитини;
виховання та розвиток дитини.
Які діти можуть бути влаштовані під патронат?

новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інщі родичі;
підкинуті, знайдені діти;
безпритульні діти;
діти з сімей, у яких існує загроза їх життю та здоров’ю;
діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
діти, батьки (або особи, що їх заміняють) яких померли, безвісно відсутні;
діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій в зоні АТО;
інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, що їх заміняють, не можуть піклуватися про них.
Скільки дітей може бути одночасно влаштовано в сім’ю патронатного вихователя?

Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Це принципово, тільки так можна здійснювати індивідуальний догляд, який відповідає потребам дитини. Термін перебування дитини під патронатом має бути максимально використаний для подолання наслідків

Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат?

До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші від 14 років, влаштовуються за їх власної згоди та згоди патронатних вихователів.

Як буде здійснюватися фінансування послуги патронату над дитиною?

Фінансування послуг патронату складається з оплати послуги (праці патронатного вихователя), а також соціальних виплат на дітей, влаштованих під патронат. Соціальні виплати становлять 2 прожиткових мінімуми на кожну дитину відповідного віку. Розмір оплати за послугу патронату над дітьми прирівняний до 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи. Також установлена система надбавок у розмірі 10 відсотків за кожну наступну дитину, а також за складність у разі влаштування до сім’ї патронатного вихователя новонародженої дитини, дитини з ВІЛ-інфекцією, дитини з вадами розвитку чи інвалідністю, неповнолітньої вагітної тощо.

Також патронатні вихователі підлягатимуть загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а платником єдиного внеску на здійснення цього страхування визначено роботодавця.

ЛЮБОВ – НАЙКРАЩИЙ ЗАСІБ ВИХОВАННЯ

Щоб дитина стала Людиною, батьки повинні стати опорою та гарантом її гармонійного становлення. Перед батьками постають питання: ЯК ВИХОВУВАТИ?, ЯК ТРЕБА КАРАТИ ЗА ПРОВИНУ?. На жаль, іноді батьки забувають, або не усвідомлюють межі між дисципліною та тим, що зветься домашнім насильством.

Домашнє насильство – це система поведінки, а не окремий випадок!

      Насильство в сім`ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім`ї по відношенню до іншого члена сім`ї, якщо ці дії порушують конституційні прав і свободи члена сім`ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров`ю (ст. 1 Закону України Про попередження насильства в сім`ї).

      Наслідки насильства можуть бути руйнівними. Насильство наражає на ризик не тільки здоров`я дитини, але і її здатність навчатися та виростати у дорослу людину, спроможну створювати нормальну родину та громаду.

      Отже, перш ніж карати дитину за щось, для чогось, зрозумійте: не можна примусити дитину щось зрозуміти – треба підвести її до розуміння того, як слід робити. Сім`я має бути простором без насилля.

            Насилля породжує насилля. Покарання призводить до покарання.

            Це – прояви жорстокого ставлення до дитини, тому:

-          неприпустимо навіть шльопати дітей молодше 3-х років, адже це загрожує деформації особистості, пригнобленню активності, формуванню неврозу, страху;

-          неприпустимо карати та навіть погрожувати знаряддям покарання, завдавати болю і страху будь-якими іншими насильницькими діями (крутити вуха, скубти) – це прояви садизму;

-          неприпустимо систематично погрожувати покаранням у будь-якій формі, навіть натяком, рухом або поглядом;

-          неприпустимо приниження гідності – дитина втрачає віру в себе, своє власне Я;

-          неприпустимо дорікати дітям тільки за те, що Ви не в настрої, засмучені, роздратовані з якихось своїх причин, хворі, і Ваша власна неврівноваженість поза контролем.

ЯК ЗАХИСТИТИ ДИТИНУ?

Що можна зробити, щоб запобігти жорстокому поводженню з дітьми та насильству в сім`ї?

Це можуть і повинні зробити матір та батько. Якщо кривдником є батько, то мати повинна захистити своїх дітей і себе саму. І навпаки.

У разі, якщо в сім`ї дитина не знаходить захисту, тоді допомогти їй повинні державні органи та установи.

                       ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Недоліки треба не викорінювати, а корегувати, перетворювати їх у достоїнства! Які люди, громадяни виростуть завтра з тих, кого сьогодні б`ють? Необхідно розірвати це коло жорстокості та насилля, припинити ображати дітей – краще за них немає нікого в цілому світі. Щоб діти не тікали з дому, не шукали способу помститися, вкоротити собі віку – ЛЮБІТЬ ЇХ.

Не будьте байдужими до фактів жорстокості щодо будь-якої дитини! Якщо Ви бачите, що порушуються права дитини з приводу жорстокого поводження або реальної загрози його вчинення, звертайтеся:


ФОРМИ СІМЕЙНОГО ВЛАШТУВАННЯ ДІТЕЙ-СИРІТ ТА ДІТЕЙ, ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ

Відсутність батьківського тепла, маминої колискової на ніч, іграшок та подарунків на свята від рідних – все це життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Ці діти живуть в інтернатах, мають одяг та їжу, але їх ніхто не чекає, і нікому пожалітись про забитий синець чи успіх у спортивних змаганнях, їм не пощастило мати сім’ю.
Обов’язки по забезпеченню розвитку й вихованню цих дітей бере на себе держава. В Україні існує чотири форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За їх пріоритетністю перелік такий: усиновлення, опіка (піклування), прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.
Сімейні форми влаштування забезпечують соціальний захист, захист майнових та житлових прав дитини, догляд, виховання, вирішення медичних проблем, подолання психологічних травм, задоволення щоденних потреб дитини, яка залишилася без батьківського піклування.

ВІЛ – Вірус імунодефіциту людини СНІД – Синдром набутого імунодефіциту

ВІЛ і СНІД. У чому відмінності? 

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий з початку 80-х років ХХ століття. До теперішнього часу відомі його природа і структура, шляхи передачі та життєздатність вірусу.

 Коли людина заражається ВІЛ, вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами.

Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре на протязі багатьох років і навіть не знати, що він інфікований. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливим для багатьох інфекційних хвороб.

Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Цей період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називається “періодом вікна”.

ВІЛ та СНІД – не одне й те саме. ВІЛ – це вірус, що вражає імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету.

Людина, що живе з ВІЛ, з часом може почати хворіти частіше, ніж звичайно. Власне, хвороба СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) зазвичай виникає через кілька років після зараження ВІЛ, коли у людини розвиваються одне або декілька дуже серйозних захворювань.

Єдиний спосіб з’ясувати присутність ВІЛ в організмі – провести спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Як же уникнути зараження ВІЛ?

 У яких ситуаціях існує ймовірність зараження?

 Які контакти з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД (ЛЖВС), безпечні?

 

Як відбувається зараження ВІЛ?

Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:

Незахищений (без презерватива) проникаючий статевий акт;

Спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію;

Використання нестерільного інструментарію для татуювання та пірсингу;

Використання чужих для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові;

Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю.

Іншими словами, ВІЛ передається через кров, сперму, вагінальні виділення і материнське молоко, але не через інші рідини організму (такі як слюна, піт, сльози, сеча і фекалії).

Вживаючи алкоголь та наркотики, ви теж ризикуєте. Вживання наркотиків в переважній більшості випадків згубно позначається на здоров’ї людей. Найбільш небезпечним є ін’єкційне вживання наркотиків: саме так можна заразитися ВІЛ, вірусами гепатитів B і C, сифіліс та іншими інфекційними захворюваннями. Інфекції можуть потрапити в кров при спільному використанні ін’єкційного інструментарію: через чужий шприц або голку, а також через інший інструментарій для ін’єкцій (фільтри, воду та посуд для приготування розчинів). Дуже високий ризик зараження ін’єкційного несуть в собі розчини наркотиків, при приготуванні яких була використана кров, так як вона може містити збудників небезпечних захворювань.

Необхідно пам’ятати, що алкоголь – це теж наркотик, під його впливом людина часто втрачає контроль над ситуацією, що може призвести до скоєння необдуманих і ризикованих вчинків.

 

Як ВІЛ не передається?

ВІЛ і СНІД викликають страх і занепокоєння, які часто виявляються перебільшеними. Люди бояться заразитися ВІЛ при звичайному побутовому контакті. Ці страхи не обгрунтована. Звичайний контакт з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, абсолютно безпечний. Всі шляхи передачі ВІЛ добре досліджені і науково доведені. 

ВІЛ не передається:

При рукостисканні або обіймах;

Через піт чи сльози;

При кашлі та чханні;

При використанні загальної посуду чи постільної білизни;

При спільному використанні ванни і унітазу;

При колективних видах спорту;

При перебуванні в одному приміщенні;

В громадському транспорті;

Від тварин чи при укусах комах;

При поцілунку / через слину, так як концентрації вірусу в слині недостатньо для інфікування. За всю історію вивчення ВІЛ / СНІД не було зафіксовано жодного випадку зараження цим способом.

 

Прийміть запобіжні заходи

Уникнути зараження ВІЛ-інфекцією можна. Є дуже простий і доступний спосіб зберегти здоров’я собі та своєму партнеру – це безпечний секс.

Безпечний секс – це секс, при якому виключено попадання в організм чужої крові, сперми або піхвових виділень.

Це означає, що ви можете:

Цілуватися;

Лежати разом, обіймати;

Пестити і масажувати одине одного.

Однак, якщо ви робите проникаючий статевий акт, ви завжди повинні використовувати презерватив.

Слід мати на увазі, що деякі інфекції можуть передаватися при контакті з слизовими оболонками. Тому при заняттях оральним сексом також необхідно використовувати презерватив і / або латексні серветку (яку цілком може замінити розрізаний вздовж презерватив або навіть харчова плівка).

Необхідно знати, що при спільному використанні фаллоімітатора також можлива передача ВІЛ та інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тому такі контакти завжди повинні бути захищені презервативом – окремим для кожного партнера.

Безпечний секс – це самий надійний спосіб профілактики ВІЛ / СНІДу та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. До того ж, це зручний і безпечний метод планування сім’ї, оскільки використання презерватива вирішує ще одну важливу проблему – запобігання небажаної вагітності.

Само собою зрозуміло, що люди, що вживають наркотики, теж повинні завжди охороняти під час сексу.

Знання шляхів передачі ВІЛ дає нам можливість правильно оцінювати свій ризик зараження цією інфекцією і вживати заходів обережності. Постійна практика безпечного сексу та використання презервативів дозволять запобігти зараженню ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, а також уникнути небажаної вагітності.

Якщо у Вас є підозри щодо можливого зараження ВІЛ-негайно зверніться до лікаря. Достовірна інформація, отримана на консультації у фахівця, допоможе прояснити ситуацію і порозкидає необгрунтовані страхи.

 

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

При занятті незахищеним проникаючим сексом (без використання презерватива) можна заразитися не тільки ВІЛ, але й інфекціями, що передаються статевим шляхом. Ці інфекції дуже поширені і можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я, наприклад, безпліддя, якщо їх не вилікувати вчасно. До того ж люди, які страждають ИППП, більш уразливі перед ВІЛ-інфекцією. Вірус швидше потрапляє в організм через виразки, рани і інші пошкодження слизових оболонок, спричинені ІПСШ.

Зараз відомо близько 20 інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ / СНІД. Ось деякі з них:

Сифіліс

Гонорея

Трихомоніаз

Хламідія

Генітальний герпес

Генітальна бородавка

Кандидоз

Гепатит В – інфекційне захворювання печінки 

Отже, не відкладайте візит до лікаря, якщо знайдете в себе наступні прояви:

Слизові, гнійні виділення з пеніса, піхви або анального отвору;

Відчуття печіння або біль, в тому числі при сечовипусканні;

Ранки, пухирі, бородавки на пеніс, в піхву, в анальному отворі або у роті;

Подразнення навколо геніталій або на них.

Не займайтеся самолікуванням, дотримуючись порад друзів або керуючись чутками про методи лікування. При самолікування існує велика ймовірність того, що ви не вилікувати інфекцію повністю, і вона стане хронічною. Тому так важливо негайно проконсультуватися з лікарем – адже хвороба не пройде сама по собі.

Не варто тихо переживати це в собі, нічого не предпрінімая. Ці хвороби не пройдуть самі по собі. При виявленні у себе або у партнера будь-якої з наведених ознак слід негайно звернутися до лікаря. Більшість інфекцій, що передаються статевим шляхом, можна вилікувати, особливо якщо вони виявлено на ранній стадії. НЕ вилеченние вчасно ИППП можуть мати серйозні наслідки.

Якщо у вас був незахищений статевий контакт, і ви підозрюєте, що могли заразитися, негайно зверніться до лікаря, навіть якщо у вас немає явних симптомів.

 

Поговори про це зі своїм партнером

Як почати розмову “про це”?

Ми з легкістю говоримо про секс з друзями, але чомусь соромиться говорити про це з партнером. Займатися безпечним сексом – це природно і просто. Скажіть своєму партнеру, що ви хочете використовувати презерватив. Якщо вам все-таки важко почати цю розмову, просто дістаньте презерватив. Можна спробувати зробити це жартома. Якщо ви пропонуєте використовувати презерватив, це зовсім не означає, що ви не довіряєте партнера. Навпаки, це говорить про те, що ви проявляєте турботу один про одного і у вас є почуття відповідальності. Якщо ваш партнер все-таки відмовляється використовувати презерватив, проявіть наполегливість. З’ясуйте раз і назавжди ваше відношення до безпечного сексу. Тоді й ви, і ваш партнер відчуєте себе значно краще. 

Не забувайте, що ви можете просто відмовитися від сексу, якщо вам не вдається переконати свого партнера в необхідності використовувати презерватив. Ви можете запропонувати обговорити це питання в інший раз або прочитати цю брошуру разом з вами.

 

Люди, що живуть з ВІЛ / СНІД

Говорячи на цю тему, не можна не згадати про людей, які живуть з ВІЛ і СНІД. Не варто забувати про те, яку важливу роль відіграє для них підтримка суспільства і тих, хто знаходиться поряд з ними.

Різні люди відчувають дуже різні почуття в ситуаціях, пов’язаних з ВІЛ / СНІД. Для кого-то це досить сумнівні тема, і таких людей в основному цікавить, наскільки розповсюджений і заразилися вірусом. Для інших це розмови і чутки, які витають в колі їх спілкування про малознайомих людей. А для кого-то це дуже серйозний і насущного питання, тому що ця проблема торкнулася близьких-друга, колеги, родича або просто доброго знайомого.

Є деякі моменти, які об’єднують переживання всіх людей, яким довелося спілкуватися з людьми з ВІЛ / СНІД. Спочатку багато хто бояться заразитися самі. Це звичайна ситуація: такий страх найчастіше викликаний тим, що люди не знають про шляхи передачі ВІЛ. Як правило, вчасно одержана достовірна інформація допомагає подолати цей страх. Багато хто відчувають себе легше, бачачи, як інші люди запросто і без опаски спілкуються з людиною, що живуть з ВІЛ / СНІД. Також буває корисно поговорити з лікарем, якому ви довіряєте: професіонал зможе підтвердити або спростувати ту чи іншу інформацію.

Деякі кажуть, що тривожні почуття при спілкуванні з ЛЖВС сродни незручності, виникає в незнайомому оточенні: не знаєш, як поводитися, як піти на контакт; про що можна говорити, а про що не слід, а що може образити або зачепити людини. Однак насправді спілкування з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, не відрізняється від звичайного спілкування з іншими: головне, бути самим собою.


1 жовтня - ДЕНЬ ВЕТЕРАНІВ ТА ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

Волонтер

     1 жовтня в нашій державі відзначається День людей похилого віку та День ветерана. Це хороша нагода ще пильніше поглянути на проблеми літніх людей , а також ще раз засвідчити всенародну повагу ветеранам війни і праці за чиїми плечима - нелегкі життєві дороги, що щедро посріблили сивиною скроні.

Ваша праця, ваше ставлення до людей та духовних цінностей – це приклад для наслідування сучасній молоді.

     Висловлюємо щиру повагу та глибоку вдячність вам, шановні наші батьки, дорогі ветерани, за високу громадянську свідомість, важливий внесок у соціально-економічний розвиток району.

Міцного вам здоров`я, щасливої долі,  радості і добра.

 

     В Україні існує давня традиція суспільної праці, взаємодопомоги, піклування про ближнього. Осіб, які працювали у цій сфері, називали громадськими діячами, альтруїстами, доброчинцями, добровольцями тощо. Настали нові часи і по-іншому стали називати таких людей  — волонтери.

 Волонтерський рух — доброчинна діяльність, яка здійснюється фізичними особами на засадах неприбуткової діяльності, без заробітної плати, без просування по службі, заради добробуту та процвітання спільнот і суспільства в цілому. Людину, яка добровільно надає безоплатну соціальну допомогу та послуги інвалідам, хворим, особам і соціальним групам, що опинилися в складній життєвій ситуації, називають волонтером.

Волонтери керуються такими принципами:

• визнають право на закріплення за всіма чоловіками, жінками та дітьми, незалежно від їхньої расової приналежності, віросповідання, фізичних особливостей, відповідного соціального та матеріального становища;

 • поважають гідність і культуру всіх людей;

 • надають допомогу, безкоштовні послуги особисто або організовано в дусі партнерства і братерства;

 • визнають рівну важливість особистих і колективних потреб, сприяють їх колективному забезпеченню;

 • ставлять перед собою мету перетворити волонтерство в елемент особистого процвітання, набуття нових знань і навичок, удосконалення здібностей, стимулюючи для цього ініціативу і творчість людей, надаючи кожному можливість бути творцем, а не користувачем, спостерігачем;

 • стимулюють почуття відповідальності, заохочують сімейну, колективну і міжнародну солідарність.

Створи прийомну сім’ю

Всі ми родом з дитинства… У кожного існують перші спогади про тепло маминих рук, про бабусині казки на ніч, про татові жарти та сімейні свята. Ці спогади супроводжують нас протягом усього життя і залишаються своєрідною реліквією. Психологи стверджують, що характер людини формується в перші 5-7 років життя, і від того, якими вони були, багато в чому залежить її подальша доля.

            Нам, цілком благополучним людям, важко уявити, що відчуває маленька дитина, від якої відмовляються батьки або ж якщо їх позбавляють батьківських прав. І майже безпорадна дитина залишається наодинці з жорстоким навколишнім світом, у якому дуже мало любові, турботи та безпеки. Адже все це повинна уособлювати родина, якої у крихітки тепер немає…

             Прийомна сім’я – це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання.

           Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Різниця між дитячим будинком сімейного типу і прийомною сім’єю

            В дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) влаштовується від 5 до 10 дітей.  В прийомну сім’ю можна взяти дитину, вражену ВІЛ-інфекцією, тоді як до ДБСТ це неможливо. Влаштування дитини з таким діагнозом потребує від прийомних батьків проходження відповідної підготовки.

            Порядок прийому дітей в сім’ї встановлено Постановою Кабінету міністрів України № 565 від 26 квітня 2002 року "Про затвердження Положення про прийомну сім’ю".

            Ті, хто взяли дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, (в ДБСТ – батьками-вихователями), а влаштовані діти – прийомними дітьми, (в ДБСТ – вихованцями).

Різниця між усиновленою і прийомною дитиною.

              Усиновлена дитина приймається в сім’ю на правах біологічної дитини з усіма правовими наслідками, а в прийомну сім’ю – тимчасово, до досягнення дитиною повноліття (18 років) або ж до закінчення нею навчання, але не пізніше 23 років. Сімейних правовідносин між прийомними батьками і прийомними дітьми не виникає. За прийомною дитиною зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Це передбачає збереження за дитиною раніше призначених аліментів, пенсій та інших державних виплат. Суми коштів, що належать прийомним дітям, переходять у розпорядження прийомних батьків і витрачаються ними на утримання прийомних дітей (відповідно до механізму єдиного фінансового забезпечення "гроші ходять за дитиною".

 

Туберкульоз

 

Туберкульоз - інфекційне захворювання, викликане специфічної бактерією. Ця інфекція здатна вражати будь-який людський орган, але найчастіше вона робить свій вплив на легені. Ще в 19 столітті туберкульоз був однією з основних причин смертності. Останнім часом повторні спалахи туберкульозу легенів викликані підвищенням числа ВІЛ-інфікованих людей, у яких ця інфекція виникає в результаті ускладнення захворювання.
            Крім хворих на ВІЛ, до групи підвищеного ризику можна віднести медичних працівників, людей похилого віку, особи, бездомних, а також людей, які страждають іншими захворюваннями, які знижують захисні сили організму (алкоголізм, лейкемія, діабет).
            Це захворювання має чотири стадії розвитку. Первинний туберкульоз може виникати у дорослих, які раніше не контактували зі збудником. Як правило, в місці впровадження інфекції виникає легка запальна реакція, яка протікає без особливих симптомів. Її можна виявити, лише зробивши рентгенограму органів грудної клітки.
            При латентному туберкульозі мікобактерії можуть безсимптомно існувати на периферії вогнища запалення, і проявлятися в результаті зниження імунітету дорослої людини.
            Вторинний туберкульоз уражає людей, які раніше вже були інфіковані. У деяких випадках ця інфекція може проникати в повітроносні шляхи, викликаючи пневмонію, або з кров'яним потоком пробиратися до селезінці, печінці, м'яким оболонок мозку, кістках. Тоді ця форма має назву міліарного туберкульозу, а уражені нею органи заповнюються «просяными зернами». Ця форма захворювання характеризується яскраво вираженою симптоматикою, яка прогресує протягом декількох місяців.

ВІДВЕРТО ПРО ВІЛ/СНІД…

Що таке ВІЛ, і що таке СНІД? У чому різниця?

ВІЛ - це Вірус Імунодефіциту Людини, який вражає, в основному, імунну систему.

СНІД - це Синдром Набутого Імунодефіциту, що є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції. А якщо коротко, то ВІЛ-інфекція - це та стадія хвороби, коли вірус знаходиться в організмі, руйнує імунну систему, але ще немає зовнішніх проявів.

СНІД - це стадія хвороби, коли організм людини вже не в змозі боротися з різними захворюваннями. Вони прогресують, і в результаті цього наступає смерть.

Чи можна заразитися ВІЛ /СНІДом через спілкування?

Існує три шляхи передачі ВІЛ-інфекції: через кров, секрети і виділення, статевим шляхом, від матері до дитини.

Заразитися ВІЛ не можна:

- через рукостискання, обійми;

- через кашель або чхання;

- при використанні суспільного телефону;

- при відвідинах хворого в лікарні; через укуси комах; 

- при користуванні суспільним туалетом;

- через їжу і посуд при сумісному мешканні; 

- при купанні в басейні, лазні або ванні; 

- через білизну і одяг.

Скажіть, а чи можна заразитися ВІЛ, займаючись незахищеним сексом з ВІЛ-інфікованим тільки один раз?

Так. Тому що одним з основних шляхів передачі ВІЛ-інфекції є статевий. Якщо ти займаєшся сексом з незнайомим партнером (партнеркою), то завжди використовуй презерватив. Крім ВІЛ-інфекції, презерватив перешкоджає зараженню інфекціями, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея, гепатити В, С і т.і.), і оберігає від небажаної вагітності. А краще всього мати одного постійного сексуального партнера, в якому ти упевнений(а).

Як мені уникнути зараження ВІЛ /СНІДом?

Для цього важливо пам'ятати, що це пов'язано з поведінкою людини. Понизити ризик зараження ВІЛ допоможе: наявність постійного статевого партнера; уникнення випадкових статевих зв'язків (при будь-яких випадкових статевих контактах необхідно використовувати презервативи). Це убереже не тільки від ВІЛ, але також і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, гепатитів В і С, використання індивідуальних шприців, голок і посуду для розчину, якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків, використовувана донорська кров повинна бути обов'язково протестована на ВІЛ, для ВІЛ-позитивної матері, що годує (тільки після консультації у фахівця) застосувати штучне вигодовування дитини. 

Буклет «МОЛОДА СІМ’Я – МАЙБУТНЄ НАШОЇ КРАЇНИ»

Молода сім’я – це особливий світ, який своєрідно пов’язаний із різними проблемами, які торкаються подружньої пари в молодій сім’ї. Особливо на перших етапах становлення молодої сім’ї з’являються різного роду сімейні проблеми, які є досить поширеними у вирі буденного життя.

Чи можливо, що дві особи щасливо жили разом не обмежено довгий час і всі сімейні проблеми вирішували без конфліктів?Так, можливо, якщо вони люблять одне одного!

Однією досить гострою і поширеною на сьогоднішній день є проблема сімейного лідерства. Проблема розподілу домашньої праці теж характерна для сучасної молодої сім’ї. Ухилення від допомоги жінці у домашній праці є досить типовою рисою чоловічої поведінки.

Виконавши невеличку домашню роботу чоловік принесе щастя своїй дружині і забезпечить собі душевну рівновагу і радість від зробленої і принесеної користі на благо своїй сім’ї.

Ще однією проблемою є проблема подружнього спілкування, яка менш усвідомлюється як причина подружніх конфліктів, але її негативна роль не поступається ролі двох попередніх суперечностей сімейного життя.

Подружнє життя ніколи не буває

подібним до жаркого літнього дня без жодної хмарки на небі. В кожній сім’ї буває своя зміна пір року, кожне подружжя проходить через свої шторми і урагани, коли все тріщить.

Повністю уникнути суперечностей в сім’ї неможливо, бо вони виникають, розв’язуються і знову з’являються. Варто ще раз згадати, що в шлюбі сходяться різні люди, з різним баченням світу, з своїми психологічними і біоритмічними характеристиками, різним вихованням, різними установками на шлюб. А це об’єктивно і суб’єктивно приводить до непорозумінь, хвилювань, конфліктів.

Перш ніж вступити в конфлікт кожний з подружжя повинен пам’ятати, що лихо, спричинене близькою людиною, мізерне, порівняно з тим добром, яке вона принесла. Уміння зрозуміти, вибачити, не пам’ятаючи лиха, вчасно знайти потрібне слово-одна з основ сімейного щастя.

Для того, щоб уникнути конфліктів молодому подружжю необхідно посилити гармонію сімейних стосунків, підвищити культуру подружнього спілкування.

Тактика ухиляння від конфлікту це коли один з подружжя провокує конфлікт словами чи тоном, а інший, який тримається тактики ухилення, не відповідає, переводить розмову на інше, тобто уходить від конфлікту. Це дуже мудра тактика але на жаль, в реальності у людей рідко вистачає мудрості та терпіння для подібної позиції.

Тактика компромісу - полягає в тому, що партнери частково поступаються своїми інтересам аби досягти згоди, йдуть назустріч один одному. Вона є найбільш поширеною серед конструктивних тактик вирішення сімейних конфліктів.

Тактика поступки - коли один з партнерів відмовляється від своїх домагань або звинувачень, визнає правоту іншого, погоджується з ним.

Практично зустрічається надзвичайно рідко, тому що перейти на таку дію людині дуже складно просто психофізіологічно.

З метою попередження чи усунення конфліктної ситуації у молодій сім’ї можна використати поради американського дослідника

Кліфа Олдборнтона.

Для дружин:

- ви одружилися і «відірвалися» від батьків, але слід пам’ятати, що їм слід приділяти належну увагу, водночас не дозволяти втручатись у ваше сімейне життя;

- не прагніть змінити чоловіка, сприймайте його таким, яким він вам подобався до одруження. Пам’ятайте, що єдина в світі людина, яку ви спроможні змінити, це ви самі;

- ви можете взяти під контроль сімейний гаманець. Але робіть це

дуже делікатно;

- ваша фортеця – ваше житло. Зробіть його затишним, чистим, зручним, щоб чоловікові було в ньому приємно. Нехай немитий посуд і не прасована

білизна не потрапляють йому на очі. У своєму домі ви маєте бути Королевою, а не Попелюшкою;

- хороші дружини не зраджують чоловіків і від цього тільки виграють;

- сім’я потрапляє в біду й тоді, коли один із подружжя замикається в собі. Слід пам’ятати, що ваш співрозмовник не противник, а близька людина. І якщо ви разом – ви сім’я.

Для чоловіків:

- роль чоловіка – бути лідером у сім’ї.

Йдеться не про привілеї чи диктат, а про відповідальність. Ніколи і нікому не наказуйте;

- хороші чоловіки завжди хвалять

своїх дружин;

- якщо ви хочете бути щасливим, робіть щасливими інших. Не забувайте про такі дрібниці, як улюблені квіти дружини, місця спільних прогулянок;

- чоловік, який принижує дружину, насамперед, принижує себе, бо вона його обраниця, частина його «Я»;

- хороші чоловіки віддані дружинам.

Слід дотримуватися правила: якщо ви

не перестали шукати ще кращої, не беріть шлюб, бо зробите дружину нещасливою і самі навряд чи будете щасливі.

Молода сім'я.docx
Microsoft Word Document 73.0 KB

10 порад як зберегти своє здоров'я

1. АКТИВНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

Будь-який застій згубний для людського організму і призводить до різних захворювань. Тому намагайтеся більше рухатись, рідше їздити на транспорті і користуватися ліфтом.

Активні прогулянки на свіжому повітрі просто необхідні!

 

2. ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

Споживайте більше риби (багата омега-3 кислотами), фруктів і овочів (це природні антиоксиданти і клітковина), крупи (натуральний дренаж, великий набір вітамінів). Відмовтесь від шкідливих продуктів (сухарики, чіпси, солодкі газовані води, фаст-фуд). Якщо зменшити споживання цукру і солі, це знизить ризик захворювання на цукровий діабет та гіпертонію. І в жодному разі не переїдайте!

 

3. ВІДМОВА ВІД ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК

Шкідливі звички так називаються, бо завдають шкоди нашому організму. Звичка пізно лягати, багато їсти, палити, гризти нігті або щось інше, все це провокує захворювання і скорочує тривалість життя.

 

4. ДУШЕВНА ГАРМОНІЯ

Пригнічений, дратівливий стан сильно зношує не тільки нервову систему, але і організм в цілому. Уміння взяти себе в руки, заспокоїтися в критичній ситуації допоможе запобігти не одному захворюванню.

 

5. РЕЖИМ ДНЯ

Хоча б більш-менш постійний режим просто необхідний. Це дозволяє організму заздалегідь готуватися до навантажень і несприятливих умов, раціонально розподіляти витрати енергії протягом доби.

 

6. ВМІННЯ ПРАВИЛЬНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ЧАС

Насправді це не так просто! Як з користю витратити вільну хвилину? Як правильно розставити пріоритети в рутинних справах? Тут підхід індивідуальний. Найголовніше не хапатися за всі справи відразу, розподілити, що має за чим слідувати за логікою. Зміна видів діяльності і часті невеликі перерви допоможуть спокійно і без перевантажень для організму виконувати всі завдання.

 

7. ЗАНЯТТЯ СПОРТОМ

Не обов'язково проводити години в спортзалі або професійно займатися якимось видом спорту. Досить робити невелику розминку, але щодня. Не втрачайте можливості відвідувати басейн. Звичайну ходьбу по вулиці можна замінити прискореним кроком, навіть легким бігом.

8. ЯКОМОГА МЕНЬШЕ ХІМІЇ

На жаль, у нашій країні погана екологія. Тому краще триматися подалі від хімії. Миючі засоби, косметику треба вибирати з найменшою концентрацією запаху і кольору. Взагалі намагатися менше використовувати побутову хімію.

 

9. ВМІННЯ БУДУВАТИ СТОСУНКИ З ЛЮДЬМИ

Здавалося б при чому тут здоров'я? Але насправді стан, настрій, самопочуття людини знаходиться у великій залежності від психологічної атмосфери навколо. Тому дуже важливо оточити себе тими людьми, які діють на Вас сприятливо, а з «енергетичними вампірами», дратівливими, метушливими і агресивними намагатися скоротити спілкування до мінімуму. Помітите наскільки краще будете себе відчувати.

 

10. ВМІННЯ ВІДПОЧИВАТИ

 Відпочинок - це ні в якому разі не бездіяльність! Кращий відпочинок - заняття тим, що приносить задоволення. Стан задоволення у людини поєднується з процесом відновлення організму, а позитивні емоції каталізують будь-яке лікування! Тому відпочинок повинен бути активним, приносити максимум приємних відчуттів.

Буклет "Мамо, не пали"

 

Наслідки пасивного паління для дітей:

  •  респіраторні захворювання і астма;
  • підвищений ризик раптової смерті немовлят;
  • зниження імунітету;
  • алергічні реакції;
  • вірогідність, що діти почнуть палити підвищується в два рази;
  • ризик раку легенів від дії тютюнового диму при пасивному палінні збільшується на 25%, і на 10% збільшується ризик виникнення вади серця.

 

Вплив паління на майбутніх мам

Жінка, яка палить, може заподіяти здоров’ю своєї ще ненародженої дитини величезної шкоди. Доведено, що нікотин з крові матері потрапляючи в кров плоду - звужує судини в зв’язку з чим різко знижується кровопостачання всіх життєво важливих органів і систем плоду. І, що характерно, в крові жінки нікотину менше ніж у крові дитини. При палінні в кров поступає велика кількість чадного газу, який з’єднуючись гемоглобіном, утворює стійку сполуку - оксигемоглобін, перешкоджаючи доступу кисню в органи та тканини. Це призводить до хронічного кисневого голодування плоду і більше ніж на 50% збільшує смертність новонароджених, сприяє виникнення передчасних пологів.

В жінок, які палять в кілька разів збільшується ризик народження дітей з розумовою відсталістю, різними фізичними вадами, недорозвитку внутрішніх органів новонароджених: серця, мозку, печінки, легень, кровоносної системи.

В одному літрі молока матері зберігається до 0,5 мг нікотину, молоко має неприємний запах, смак, дитина часто відмовляється від грудей і погано спить. В тютюновому димі крім нікотину є радіоактивний полоній, який сприяє розвитку злоякісних пухлин.

Якщо б ваш малюк розумів, якій загрозі ви його піддаєте, він би попросив:

 «МАМО, НЕ ПАЛИ!»

Буклет "Мамо, не пали!"
буклет.docx
Microsoft Word Document 255.2 KB

10 кроків, щоб стати кращими батькам

1.    Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.

2.    Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.

3.    Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дітей. Пам’ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.

4.    Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.

5.    Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися. Коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли в Вами чинили несправедливо.

6.    Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте докладати зусиль для цього. Хваліть її за хорошу поведінку.

7.    Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.

8.    Плануйте розпорядок дня дитини. Малі діти почуватимуться більш безпечно, якщо дотримуватимуться чіткого розпорядку дня.

9.    У кожній сім’ї є свої правила. Будьте послідовними і їх дотриманні, про намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькими дітьми. Діти можуть бути введені в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого – відміняється.

10.          Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Робіть те, що приносить Вам задоволення. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.

Як можна допомогти дитині добре поводитись?

Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно, немає ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити аби діти поводилися добре? Скористайтеся нашими порадами.

 

-  Подавайте дітям приклад хорошої поведінки;

 

- Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка - приклад для наслідування;

 

- Змінюйте оточення, а не дитину;

 

- Краще тримати цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, аніж потім карати дітей за їхню природну цікавість;

 

-  Висловлюйте свої бажання позитивно. Кажіть дітям, чого Ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте;

 

- Висувайте реальні вимоги. Запитуйте себе, чи відповідають Ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до маленьких та хворих дітей;

 

- Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням;

 

- В міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають все менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на Ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими —використовуйте тактику переключення уваги;

 

- Обирайте виховання без побиття та крику. На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться: щоразу Ви змушені бити все з більшою силою, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру. Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших.

 Факти, що можуть Вас здивувати...

Діти часто не розуміють, чому їх покарано.

Дослідження доводять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозумілими. Пам'ятайте, коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.

Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір

Не сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти.

Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що Ви її постійно контролюєте.

Діти мають право на позитивне ставлення до себе

Уряд України зобов’язався дотримуватись принципів Конвенції Організації Об’єднаних Націй з прав дитини. В ній виголошено, що діти мають права, одним з яких є право на захист від будь-яких форм фізичного і психічного насильства та навмисного приниження.

10 "золотих" правил виховання щасливих дітей

1.Стимулюйте інтелект дитини.

 Створивши сприятливі умови, можна підвищити розумовий розвиток дитини . Тому - не гайте часу. Пізніше це зробити набагато важче.

2. Формуйте самоповагу.

 Висока самооцінка додає сміливості братися за нове, ризикувати і навіть зазнавши невдачі, все-таки перемагати. Необхідно розвивати в дитини такі здібності, прищеплювати такі навички, котрі б вирізняли її з-поміж інших, викликали б повагу ровесників і дорослих. Діти мають знати , що успіх, майбутній добробут залежить від них самих.

3. Навчіть дитину спілкуватися.

 Є шість умов, за яких у дитини виробляються корисні навички:

 • приязне ставлення до навколишніх, не лише до близьких і рідних;

 • зовнішня привабливість: одяг, манери;

 • можливість спостерігати правильне соціальне спілкування: поведінка батьків, вчителів, ровесників.

• Мати хоча б середній запас слів, вміти підтримувати розмову.

4. Пильнуйте, щоб дитина не стала "залежною" від комп’ютера чи телевізора.

 Телевізор, комп’ютер, як злі чаклуни, здатні красти в дитини години, дні й роки . Надмірне сидіння перед телевізором чи комп’ютером гальмує в дітей розвиток мовлення. Діти стають нервовими, миттєво реагують дією, не намагаючись осмислити та обговорити події. Потрібно залучити дітей до занять спортом, музикою, читанням, корисною роботою, тощо.

5. Виховуйте відповідальність і порядність.

 Не лише повсякчас пояснюйте, що таке добре, а що – погано, а й закріплюйте гарні звички, карайте за негідні вчинки, тільки не різкою. За приклад дитині має слугувати гідна поведінка батьків, а пізніше ровесників.

6. Навчіть дитину шанувати сім’ю.

Щоб виростити ніжних і люблячих дітей, оточіть їх піклуванням, ласкою з перших днів життя.  Діти мають бачити все тільки добре та розуміти "хочу"і "треба".

Любов і повага між членами родини краще за будь-яку лекцію дадуть зрозуміти дитині, що сімейне життя – це,насамперед, рівноправність у стосунках, відповідальність перед коханою людиною, бажання зробити для неї добро, виявляти ніжність та взаємну повагу.

7. У кожної дитини має бути хороший  друг.

 Друзі, яких виберуть собі ваші діти, впливатимуть на їхні орієнтири й поведінку. Батьки спрямовують і зміцнюють цю дружбу та дбають про якнайширше коло знайомств із ровесниками з благополучних сімей.

8. Будьте вимогливими.

 Діти з високою самооцінкою, почуттям власної гідності, вмінням робити щось краще за інших виховуються, як правило, у сім’ях, де до них ставлять високі вимоги:дотримуватися порядку у домі, організовувати своє дозвілля, гідно поводитися.

 Не будьте тиранами . Запам’ятайте, що відповідальними, розумними й слухняними діти стають не одразу. На це треба витратити роки.

9. Привчайте дитину до праці.

 Певною мірою ви можете запрограмувати життєвий успіх своїх дітей. Подбайте, щоб вони без примусу набули трудових навичок, заповніть їх життя цікавими і корисними справами, що вимагають певних зусиль на шляху до успіху . Нехай вчаться долати труднощі.

10. Не робіть за дітей те, що вони можуть зробити самі.

 Нехай все перепробують, вчаться на власних помилках. Беруть участь у сімейних нарадах . Нехай якнайраніше привчаються робити щось для інших, особливо, те, що в них добре виходить.

До уваги батьків!

1. Встановлювати і дотримуватись загальноприйнятих норм поведінки, чіткого режиму життя (праці, навчання, дозвілля, відпочинку), практикувати визначення кожному членові сім'ї його обов'язків, контролювати їх виконання, спільно з дітьми аналізувати стан життя родини, її перспективи, внутрішньосімейні плани тощо.

2. Постійно тримати в полі зору шкільне життя дитини, цікавитись її успіхами, проблемами, труднощами, інтересами, запитами, прагненнями і способами їх задоволення.

3. Знати товаришів своєї дитини, зони її неформального спілкування, сповідувані нею ідеали, пріоритетні життєві орієнтири.

4. Виховувати у дітей відповідальне, ціннісне ставлення до свого здоров'я, розуміння обов'язку допомагати в майбутньому своїм пристарілим батькам і родичам, дітям, усім нужденним людям, утримувати свою сім'ю.

5. Компетентно й педагогічно грамотно обговорювати з дітьми проблеми асоціального змісту життя окремих людей (наркомани, алкоголіки), перша інформація повинна надійти від батьків, а не від компанії.

6. Обмежувати доступ дітей до інформації, що популяризує проституцію, наркоманію.

7. Розвивати і заохочувати самостійність у дітей, уміння відстоювати свою позицію.

8. Підтримувати постійний зв'язок зі школою.

9. Знати і вміти пояснити основні прикмети чи зовнішні ознаки вживання дітьми наркотиків, токсичних речовин.

10. Бути готовими до прийняття певних «дисциплінарних» рішень щодо обмеження «непродуктивного» часу життя дитини і контактування її з «підозрілими» товаришами.

Можливі причини складностей у навчанні дітей (пам'ятка для батьків)

 

-        Дитина нездорова.

 

-        Учень швидко стомлюється, а регулювати свій темп неспроможний.

 

-        Батьки не вміютьдопомогти учневі або ставляться до нього як до підлітка (пояснять лише раз, вважаючи, що цього досить) або як до малюка — повторюють те саме безліч разів.

 

-        Дорослі не вміють зацікавити дитину навчальною працею як захопливою грою.

 

-        Дитина не в змозі уважно працювати в школі і вдома, оскільки навчальна завантаженість для неї непосильна (не звикла працювати).

 

-        Батьки надто пригнічують учня погрозами й покараннями.

 

-        Не вміють своєчасно схвалити й підбадьорити маленьку людину.

 

-        Дорослі не вміють чітко пояснювати, давати ділові поради.

 

-        Батьки не дотримуються принципу єдності вимог у навчанні: кожен нав'язує дитині свій стиль роботи.

Поради батькам учнів

1. Уранці підіймайте дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прикрощі, не вживайте образливих слів.

 2. Не підганяйте її, розрахувати час — це ваш обов'язок, якщо ви цю проблему не вирішили — провини дитини в цьому немає.

 3. Не посилайте дитину до школи без сніданку: у школі вона багато працює, витрачає сили.

 4. Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів, застережень: «Дивися, поводься добре!», «Щоб не було поганих балів» тощо. У дитини попереду важка праця.

 5. Забудьте фразу: «Що ти сьогодні отримав?»

 Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитися (згадайте, як вам важко після виснажливого робочого дня). Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитися, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте, на це ви не витратите багато часу.

 6. Якщо дитина замкнулась, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, нехай заспокоїться, а згодом сама все розкаже.

 7. Зауваження вчителів вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте сваритися. Говоріть із дитиною спокійно.

 8. Після школи дитина не повинна сідати відразу за виконання завдань, необхідно 2-3 години відпочити.

 9. Не можна виконувати завдання без перерви. Через кожні 15-20 хвилин необхідно відпочивати 10-15 хвилин.

 10. Під час виконання завдань не стійте над дитиною, давайте їй можливість самостійно працювати. А коли вже потрібна допомога, то без крику, спокійно, з похвалою та підтримкою, вживаючи слова: «не хвилюйся», «ти все вмієш», «давай поміркуємо разом», «згадай, як пояснював учитель» тощо.

 11. Під час спілкування з дитиною не вживайте фразу: «Якщо ти будеш добре вчитися, то...».

 12. Упродовж дня знайдіть півгодини для спілкування з дитиною. У цей час найважливішими повинні бути справи дитини.

 13. У сім'ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих із дитиною. Усі суперечки щодо виховання дитини вирішуйте самі, без неї. Коли щось не виходить, порадьтесь з учителем, психологом. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

 14. Завжди будьте уважними до стану здоров'я дитини, коли щось турбує її: головний біль, поганий стан.

 15. Залучайте дітей до хатньої і суспільної праці, точно визначте коло їх обов'язків.

 16. Учіть підлітка:

  • цінувати дружбу, поважати суспільну думку;
  • правильно оцінювати свою поведінку й поведінку інших;
  • порівнювати свої дії з діями інших, робити відповідні висновки. 

 17. Виховуйте:

  • витримку, наполегливість, готовність переборювати труднощі; 
  •      чесність, правильність, уміння відстояти честь свою, родини, колективу тощо. 

 18. Виробляйте звичку сумлінно виконувати завдання, доручення вчителів, батьків, учнівського колективу.

19. Ні за яких обставин не заглядайте в портфель і кишені дитини. Навіть якщо вам здається, що ви все повинні знати про своїх дітей.

20. Коли ваша дитина прокидається, скажіть їй «Доброго ранку!» і не чекайте відповіді. Почніть день бадьоро, а не із зауважень і сварок.

21. Коли дитина повертається зі школи, запитайте: «Що сьогодні було цікавого?»

22. Намагайтеся, щоб дитина була прив'язана до помешкання. Повертаючись додому, не забувайте сказати: «А все-таки, як добре вдома!»

23. Ваша дитина принесла бали на семестр. Знайдіть за що її похвалити.

24. Постійно говоріть дитині: «Ти гарний, але не кращий за інших».

25. Скажіть дитині: «Не будь чепуруном — у класі не люблять чепурунів, не будь і замазурою — у класі таких не люблять. Будь просто акуратним».

26. Коли ви роздратовані, почніть говорити з дитиною тихо, ледь чутно, тоді роздратування відразу проходить.

27. Коли дитина виходить з будинку, обов'язково проведіть її до дверей і скажіть: «Не квапся, будь обережний».

28. Коли син чи дочка повертаються зі школи, зустрічайте його (її) біля дверей. Дитина повинна знати, що ви раді її поверненню, навіть якщо вона провинилася.

 Якою ви повинні відпускати дитину до школи:

  • Учень повинен приходити до школи чистим: із чистими руками, шиєю, обличчям. Нігті на руках повинні бути коротко обрізані, волосся охайно розчесане;
  •      Учень повинен одягатися в чисту, охайну учнівську форму. Взуття повинно бути начищеним, чистим. 

Що повинно бути у портфелі:

  •  Учень повинен мати при собі чисту носову хусточку;   
  •  У портфелі мають бути акуратно складені речі, потрібні для занять на цей день;   
  •  Книжки слід обгорнути. На обгортці має бути напис: предмет, прізвище учня, клас та номер школи;   
  •  Щоб зошити мали охайний вигляд, потрібно класти їх у папку;   
  •  Олівці, ручки покладіть у пенал;   
  •  Стежте за, тим, щоб звечора все було готове до навчального дня і в портфелі не було нічого зайвого. 

 

 

 

 

Телефон: (047-47) 6-21-49

Адреса: м. Жашків, вул. Соборна, 49